DreamEstateDreamEstate
investicijeKalkulacijaROIbudvaIznajmljivanje

ROI kalkulacija nekretnina u Budvi 2026 — Realan povrat investicije korak po korak

· 10 min čitanja· DreamEstate

Svaki ozbiljan investitor u nekretnine postavlja sebi isto pitanje: koliki je realan povrat ulaganja (ROI) kada se uračunaju svi troškovi — porezi, održavanje, provizije platformi i prazni periodi? Budva je bez sumnje najtraženija destinacija za kratkoročni turistički najam u Crnoj Gori, ali mnogi investitori donose odluke na osnovu grubih procjena umjesto konkretnih kalkulacija. U ovom blogu radimo upravo to — korak po korak, sa stvarnim cijenama i poreskim stopama važećim u 2026. godini.

Zašto baš Budva za investiciju?

Prema podacima portala estitor.com, prosječna cijena stanova u Budvi iznosi oko 3.360 €/m², uz godišnji rast od 9,4% u posljednje tri godine. Portal dan.co.me navodi da je početkom 2026. godine prosječna cijena kvadrata u Budvi iznosila oko 2.900 €, dok se u užem centru cijene kreću od 4.000 do 6.000 €/m². Ključna prednost Budve za investitore leži u turističkom prinosu — prema analizi portala dan.co.me, Budva nudi visoke prinose od zakupa od 8–12% godišnje, što opravdava višu ulaznu cijenu u poređenju sa ostalim crnogorskim gradovima.

Za razliku od Podgorice, gdje se prosječna cijena kreće oko 2.488 €/m² uz dugoročni prinos od 4–6%, Budva nudi znatno veći potencijal kratkoročnog najma zahvaljujući jakoj ljetnoj sezoni. Prema podacima portala estitor.com, Budva bilježi lidersku poziciju sa 59% svih primorskih noćenja u januaru 2026. godine, što govori o snazi turističke potražnje čak i izvan sezone.

Pregled cijena po zonama u Budvi (2026)

Zona / Lokacija Cijena (€/m²) Tip investicije Procijenjeni ROI
Uži centar Budve 4.000 – 6.000 € Kratkoročni najam (Airbnb) 8 – 12%
Druga zona (Rozino, Lazi) 3.000 – 4.000 € Kratkoročni / dugoročni 6 – 9%
Bečići 2.800 – 4.200 € Kratkoročni najam 5 – 8%
Dukley Gardens (luksuz) 6.583 € (prosjek) Premium kratkoročni najam 4 – 5%
Prosjek Budva (svi segmenti) 3.360 € (medijana) Mješovito 6 – 9%

Izvor: estitor.com (ažurirano jun 2026), dan.co.me, dreamestate.me

Studija slučaja: Apartman 50m² u Budvi — kompletna ROI kalkulacija

Uzimamo konkretan primjer: investitor kupuje jednosoban apartman od 50m² u drugoj zoni Budve (npr. u naselju Rozino ili Maslinjak), po cijeni od 2.000 €/m², što daje ukupnu kupovnu cijenu od 100.000 €. Ovo je realistična ulazna tačka za investitore koji traže pristupačniji segment tržišta, izvan najskupljeg centra.

Prema podacima sa dreamestate.me portala za Budvu, u ovom cjenovnom segmentu postoje aktivni oglasi — studio apartmani od 38m² u kompleksu Sunny Side u Bečićima oglašeni su po cijeni od oko 98.000 €, što potvrđuje realnost ovog scenarija.

Korak 1 — Ukupni troškovi kupovine

Troškovi kupovine apartmana od 100.000 €

  • Kupovna cijena: 100.000 €
  • Porez na promet nepokretnosti (3%): 3.000 € (za preprodaju; novogradnja ima 21% PDV uključen u cijenu)
  • Notarska taksa: 200 – 400 €
  • Sudski tumač (obavezan za strance): 100 – 200 €
  • Uknjižba u katastar: do 100 €
  • Opremanje apartmana (namještaj, bijela tehnika): 5.000 – 8.000 €
  • UKUPNA INVESTICIJA: cca 108.400 – 111.700 €

Izvor: stanoviinekretnine.me — Porez na nekretnine u Crnoj Gori, Kompletan vodič 2026

Korak 2 — Procjena godišnjeg prihoda od iznajmljivanja

Prema podacima portala montenegroestates.com, jednosoban apartman u Budvi donosi 4.000–7.000 € prihoda od iznajmljivanja u glavnoj sezoni. Ukoliko se apartman aktivno iznajmljuje i van sezone (proljeće, jesen) uz nižu cijenu noćenja, godišnji bruto prihod može biti znatno viši.

Konzervativni
scenarij

Popunjenost: 60–70 dana

  • • Ljetna sezona: 55 noći × 100 € = 5.500 €
  • • Predsez./postsez.: 20 noći × 60 € = 1.200 €
  • Bruto prihod: ~6.700 €
Realni
scenarij

Popunjenost: 90–110 dana

  • • Ljetna sezona: 80 noći × 120 € = 9.600 €
  • • Predsez./postsez.: 30 noći × 70 € = 2.100 €
  • Bruto prihod: ~11.700 €
Optimistični
scenarij

Popunjenost: 130–150 dana

  • • Ljetna sezona: 100 noći × 140 € = 14.000 €
  • • Predsez./postsez.: 50 noći × 80 € = 4.000 €
  • Bruto prihod: ~18.000 €

Korak 3 — Godišnji operativni troškovi

Godišnji troškovi upravljanja apartmanom (realni scenarij)

  • Provizija platformi (Airbnb/Booking ~15%): 1.500 – 1.800 €
  • Čišćenje i domaćinstvo: 800 – 1.200 €
  • Komunalije i režije (struja, voda, internet): 600 – 900 €
  • Godišnji porez na nepokretnost (0,25–1%): 250 – 1.000 €
  • Porez na prihod od najma (efektivno ~7,5% za turističke): 875 – 1.350 €
  • Sitno održavanje i nepredviđeni troškovi: 300 – 500 €
  • UKUPNI GODIŠNJI TROŠKOVI: cca 4.325 – 6.750 €

Napomena o porezu: Prema Zakonu o porezu na dohodak fizičkih lica CG, za iznajmljivanje apartmana turistima standardni rashodi iznose 50% prihoda, a porez se plaća na preostalih 50% po stopi od 15% — što efektivno znači 7,5% na bruto prihod. Izvor: asistent.me, paragraf.me

Korak 4 — Finalna ROI kalkulacija

Pokazatelj Konzervativni Realni Optimistični
Bruto godišnji prihod 6.700 € 11.700 € 18.000 €
Ukupni troškovi 4.325 € 5.500 € 6.750 €
Neto godišnji prihod 2.375 € 6.200 € 11.250 €
Neto ROI (na 110.000 € investicije) 2,2% 5,6% 10,2%
Period povrata investicije ~46 godina ~18 godina ~10 godina

Formula: ROI (%) = Neto godišnji prihod / Ukupna investicija × 100

!

Jeste li znali?

Prema analizi portala estitor.com za Q1 2026, prosječna cijena stanova u Crnoj Gori porasla je za +8,5% u posljednjih 12 mjeseci — sa 2.682 €/m² na 2.910 €/m². To znači da apartman kupljen za 100.000 € danas vrijedi statistički oko 108.500 € — što nije uračunato u gornju ROI kalkulaciju, ali predstavlja dodatni kapitalni dobitak za investitora koji planira dugoročno.

Šta određuje da li ćete biti u realnom ili optimističnom scenariju?

Ključna varijabla u svakoj ROI kalkulaciji nekretnina je popunjenost. Prema podacima portala montenegroestates.com, apartmani na Budvanskoj rivijeri postižu preko 80% popunjenosti u sezoni. Međutim, to vrijedi za dobro postavljene oglase sa kvalitetnim fotografijama, ažurnim kalendarom dostupnosti i konkurentnom cijenom noćenja.

Investitori koji sami upravljaju nekretninom i aktivno optimiziraju cijene prema sezoni (tzv. dynamic pricing) ostvaruju znatno bolje rezultate od onih koji prepuste sve agenciji. S druge strane, profesionalno upravljanje smanjuje stres i osigurava pasivni prihod — uz proviziju od 20–30% prihoda.

Konkretni projekti u Budvi i njihov investicioni potencijal

Dukley Gardens na poluostrvu Zavala predstavlja premium segment tržišta. Prema podacima portala estitor.com (ažurirano jul 2026), prosječna cijena stanova u Dukley Gardensu iznosi 6.583 €/m², uz procijenjeni bruto ROI od 4,2% bez rasta vrijednosti nekretnine. Dvosoban stan od 150m² u ovom kompleksu košta od 900.000 do 1.295.000 €. Ovaj kompleks nudi profesionalno upravljanje i pasivni prihod od najma, ali ulazna cijena je znatno viša.

Za investitore s budžetom od 80.000–120.000 €, pristupačniji projekti u drugoj i trećoj zoni Budve (Rozino, Maslinjak, Viti Do) nude bolji odnos cijene i prinosa. Prema podacima sa dreamestate.me, studio od 38m² u kompleksu Sunny Side u Bečićima dostupan je za oko 98.000 €, što je idealna ulazna tačka za investitore koji žele testirati tržište.

Ako tražite aktuelne oglase, pogledajte ponudu stanova na prodaju u Budvi na dreamestate.me portalu.

Porezni okvir za iznajmljivanje u Crnoj Gori (2026)

Porezi i obaveze vlasnika koji iznajmljuje turistima

  • Porez na prihod od najma: 15% na poresku osnovicu. Za iznajmljivanje turistima standardni rashodi iznose 50% prihoda — dakle porez se plaća samo na 50% bruto prihoda, što efektivno znači stopu od 7,5% na ukupan prihod.
  • Godišnji porez na nepokretnost: 0,25% – 1,00% od tržišne vrijednosti nekretnine, zavisno od opštine i tipa nekretnine.
  • Porez na promet pri kupovini (preprodaja): 3% od tržišne vrijednosti za prvih 150.000 €; 5% za iznos od 150.000–500.000 €.
  • Novogradnja: 21% PDV uključen je u cijenu investitora — nema dodatnog poreza na promet.
  • Kapitalni dobitak pri prodaji: 15% na razliku između kupovne i prodajne cijene.
  • Provizija kupca: 0% — sve troškove agencije plaća prodavac.

Izvor: stanoviinekretnine.me, asistent.me, ekonomik.co — podaci za 2026. godinu

Prednosti i ograničenja investicije u Budvi

Prednosti

  • Visoka turistička potražnja (Budva = 59% primorskih noćenja)
  • Stranci mogu kupovati bez ograničenja
  • Povoljan poreski tretman turističkog najma (efektivno 7,5%)
  • Rast cijena nekretnina +8,5–9,4% godišnje
  • EU kandidatura (pristupanje planirano 2028) — historijski rast cijena 40–80%
  • Vlasništvo olakšava dobijanje boravišne dozvole
  • Provizija agencije za kupca: 0%

Ograničenja i rizici

  • Izrazita sezonalnost — 80% prihoda u junu–avgustu
  • Rastuća konkurencija novih objekata
  • Troškovi opremanja i renoviranja mogu biti visoki
  • Potrebna registracija za turistički smještaj (odobrenje opštine)
  • Oglas provede 45–60 dana na tržištu pri prodaji (likvidnost)
  • Stariji objekti bez upotrebne dozvole nose pravni rizik

Kako povećati ROI — praktični savjeti

1. Dinamičko određivanje cijena. Apartmani koji koriste dinamičke cijene (niže u maju i oktobru, više u julu i avgustu) postižu 20–30% veću popunjenost od onih sa fiksnom cijenom tokom cijele sezone.

2. Produženje sezone. Budva ima sve jaču predsezonu (maj) i postsezonu (oktobar). Investitori koji nude popuste za duže boravke (7+ noći) u tim periodima mogu povećati godišnji prihod za 15–25%.

3. Kvalitet oglasa. Profesionalne fotografije, brz odgovor na upite i visoka ocjena gostiju direktno utiču na vidljivost na Airbnb i Booking platformama — a samim tim i na popunjenost.

4. Lokacija unutar Budve. Apartmani u pješačkoj dostupnosti od plaže i starog grada postižu 30–40% višu cijenu noćenja od onih u perifernim zonama. Investicija u bolju lokaciju direktno se isplati kroz višu cijenu noćenja.

Za detaljniji uvid u kretanje cijena i trendove, pogledajte statistiku tržišta nekretnina u Budvi na dreamestate.me.

"

Investitori koji ulaze u Budvu s realnom kalkulacijom svih troškova i planiraju aktivno upravljanje nekretninom mogu očekivati neto ROI od 6–10% godišnje — što je znatno iznad prinosa štednih računa ili obveznica u evrima.

— Ilustrativni komentar, tipičan za crnogorske agente za nekretnine u razgovorima s investitorima

Usporedba Budve sa ostalim lokacijama u Crnoj Gori

Dok Budva nudi najveći potencijal kratkoročnog najma, vrijedi sagledati i alternativne lokacije. Bar je znatno pristupačniji — prosječna cijena iznosi oko 2.216–2.284 €/m² prema podacima DreamEstate baze — ali turistička potražnja i cijene noćenja su niže, pa je prinos manji. Herceg Novi bilježi ubrzani rast cijena (sa 1.300 €/m² u 2020. na 3.437 €/m² u 2026.) i ima sve dužu sezonu zahvaljujući blagoj klimi, ali infrastruktura za kratkoročni najam još nije na nivou Budve.

Tivat i Porto Montenegro nude stabilniji prinos od dugoročnog najma (4–6% neto), zahvaljujući stalnoj potražnji od strane stanara iz marine i iseljenika — ali ulazne cijene od 4.000–8.000 €/m² čine ga nedostupnim za investitore s manjim budžetom.

ROI kalkulacija nekretnina u Budvi pokazuje da je investicija u apartman od 100.000 € realna i isplativa — ali samo uz jasno postavljene ciljeve i realne pretpostavke. Konzervativni scenarij donosi skromnih 2,2% neto ROI, dok realni i optimistični scenariji — uz dobru popunjenost, aktivno upravljanje i kvalitetan oglas — mogu donijeti 5,6% do 10,2% neto godišnjeg prinosa, bez uračunatog kapitalnog rasta vrijednosti nekretnine koji iznosi dodatnih 8–9% godišnje. Kombinacija tekućeg prihoda od najma i rasta vrijednosti nekretnine čini Budvu jednom od najatraktivnijih investicionih destinacija na Jadranskom moru u 2026. godini.

Novosti

Slični tekstovi